Bazalt Küp Taş

Voklanik kökenli olan ve doğada bulunan bazalt küp taş volkanik kökenlidir.  Bu Bazalt küp taşları renk olarak ve sertlik bakımından kullanıma uygun olan türlerinden bazıları granit küp taşı, parke taşı, döşeme, kaplama, granit bordür taşı, oluk taşı, adım taşı ve harpuşta taşıdır. Yine Bazalt taşları mimari tasarımlarda ve tarihi yapılarda değişik amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır.

bazlalt küp taş
bazlalt küp taş

Bazalt Küp Taş Özellikleri

Bu taşlar özellik olarak Bazalt taşların en belirgin özellikleri suda dağılmamaları, su emmemeleri ve sıkı bir dokuya sahip olmalarıdır. Bazalt taşlarının bu özellikler yanında siyah ve füme renkte olmaları da bazalt taşların en çok aranan taşlar arasında olmasının sebebidir. Böylece kırıldıklarında ya da kesildiğinde düzgün yüzeyini korurlar.

Yaygın olarak İç Anadolu Bölgesi’nde çıkarılan bazalt küp taş son yıllarda üretimi hızla artış gösteren bir taş türüdür. Bu bazalt taşları yoğun, sert ve dayanıklı yapıya sahiptir. Böylece homojen bir yapıda ve kırılma sonrasında düzgün bir yüzey vermesi açısından özellikle yol döşeme işlemlerinde sıkça kullanılırlar.  Daha çok Ankara, İzmir, Kayseri, Gaziantep, Kars, Diyarbakır’da üretimi yapılmaktadır.

Ayrıca yine siyaha yakın olan bu taşlar birçok projenin de en gözde taşı özelliğindedir.  Genellikle Bu taşlar doğallığından hiç bir şey kaybetmeden ve koku yapmadan rahatlıkla kullanılabilir. Dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Ülkemizde üretilen bazalt küp taşı yurt dışına uluslararası limanlar aracılığı ile transfer edilmektedir. Genellikle İzmir Alsancak Limanı en çok transfer yapılan limandır. Denizler ile taşımacılığının yanında tırlarla karayolu taşımacılığı ile de ihracatı yapılabilmektedir.

Çok Tercih Edilen Bazalt Küp Taş Özellikleri

En çok ta sağlamlığı ile  dikkat çeken  bazalt küp taşlarının kumlama gibi işlemlerden geçer. Sonra görsel olarak da Kesinlikle projelerinizde kullanmak isteyeceğiniz doğal taşlardan biridir. Daha çok 4*6, 6*8 ve 8*12 ebatlarında yaygın olarak kullanılırlar. Ama yine de projenize göre farklı ebatlarda da üretilip işlem yapılabilir.

İhtiyaçlar doğrultusunda ve yapımı alınan projeler kapsamında hizmet anlayışı benimseriz. Ayrıca küp taş döşeme firmamız bazalt küp taş çeşitlerini projenize uygun olarak yapıp teslim etmektedir. Özellikle Firmamız olarak piyasada birçok iş yapmış olan tecrübeli ustalarımız ile hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçip detayları değerlendirebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir