Bordür Taşı

Günümüzde kullanılan bordür taşının anlamı kenar taşı anlamına gelmektedir. Bu taşlar kenar taşı ya da Bordür taşı çeşitleri kaldırım kenarlarında kullanılırlar ve süs bakımından şık bir görünüm sağladığı bilinmektedir. Bu nedenle tercih edilir. Ayrıca zorunlu olan bir döşemedir.

bordür taş
bordür taş

Bordür Taşı Avantajları

 • Günümüzde Bordür taşları refüjleri yoldan ayırırlar. Böylece yol belli olur
 • Yol üstünden giden suları yağmur suyu kanalına yönlendirirler
 • Betondan üretilirler ve bu nedenle son derece dayanıklı malzemelerdir.
 • Dayanıklılığı uzun ömürlü olabilirler. O zaman uzun yıllar dayanır.
 • Granit küp taşı, doğal taş, kaldırım taşı, gibi taşlara uyumludur. Böylece görünümü daha güzel olur.
 • Taş döşemesi yapılan yerin kenarlarına estetik bir görüntü katar.
 • Ayrıca koruyucu özelliği sağladığından tercih nedenidir.

Genellikle Granitin bordür olanları 15x30x50 cm ebatlarında olup, uygulama yapılacak alanın kenarlarına veya kot farkı olan yerlerde uygulanır. Ayrıca bazı müşterilerimiz doğal taş uygulaması yaptırdığı alanların tamamen doğal olmasını talep etmektedir. Bu nedenle uygulama bütünlüğünün tamamen doğal taş olması için beton bordür yerine kullanılacak taşlardan biridir.

Kenar taşları ya da Bordür taşlarının kaldırım kenarlarında kullanıldığı için geçtiğimiz her kaldırımlı sokakta görmek mümkündür. Fakat farklı şekillerde ve desenlerde bordür bulunmaktadır. Genelde bordür ustalarında bildiği gibi ağaç bordürü, beton bordür veya geçmeli bordür sık karşılaşılan bordür modelleri arasındadır bulunmaktadır.

Bordür Taşı Ölçüleri

Bordür AdıBeton Ağırlık (Kg)Paletteki SayıAğırlığı (Kg)
10x15x70 Bahçe Bordürü22,005×8=40880
10x20x70 Ortaboy Bordür28,504×8=32912
15x30x70 İnce Bordür66,603×7=211399
15x30x75 T.C.K. Bordür72,503×6=181305
10x20x50 Bordür20.864×20=801668.8

Bordür Model ve Renkleri Hakkında

Bordür taşı modelleri veya renkleri yukarıda bahsedildiği gibi tercihe göre değişmektedir. Hem renkler olarak gri, turuncu, kahverengi ve açık kahverengi renkleri kullanılmaktadır

 • ağaç bordür
 • beteon bordür
 • geçmeli bordür
 • oval ağaç bordür
 • rampa bordür
 • refüj bordür

Ölçülerine veya kaldırımın şekline göre karar verilebilir.  Ayrıca beton bordür modelleri ölçüleri 12x22x70, 15x30x70, 16x30x70 olarak bilinmektedirler. Böylece Yapılan yerin durumuna göre veya uzunluğuna göre bordür ölçüleri değiştirilebilir. Böylece güzel bir görünüm açısından genelde geçmeli modeller kullanılsa da kaldırımın yapısına göre model oluşturulmaktadır. Bu hali ile Güzel bir görünüm sağlaması için özellikle seçilmelidir. Bu kenar taşları veya Bordür taşları daha çok şehir kaldırımı açısından çevre mühendisleri ya da peyzaj mühendisleri tarafından da çok tercih edilirler. Fakat daha fazla bilgi için bordür taşı hakkında bilgi almak için belediyelerin farklı uygulamalarından örneklere bakabilirsiniz

Bordür Taşı Fiyatları

Bu granit Bordür kenar taşı fiyatları yapılarına göre, çeşidine göre, ölçüsüne göre, modeline göre ve miktarına göre farklılık gösterir. Böylece Yapılan işin Ölçüsü arttıkça, model modernleştikçe ve adet arttıkça fiyatlar da artış gösterir. Bu nedenle öncelikle ölçünü alınması gerekir. Bu ölçüye göre model beğendikten sonra da fiyat araştırılması yapılabilir. Yine de Bordür fiyatları firmanın kalitesine göre de farklılık gösterir. Ayrıca ustalık hakkında bilgi almak için iletişime geçin. Üstelik daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir