Yozgat Granit Küptaş Ustası

Türkiye de Yozgat Granit Küptaş Ustası denildiğinde taş işçiliğinde, daha çok bu güzide ilimizden önemli sanatkar ve tecrübeli granit küptaş uslarının çıktığı bilinmektedir.

  

Yozgat granit küp taş

 Küp taş oluşumunda kayayı yeryüzünden çıkar. Yada küpler halinde kesen testerelere kadar çeşitli yöntemler vardır. Sırada, taşı oyan, cilalayan ve küp taş yapanlar ve taşın sağlam bir şekilde yerine sabitlenmesini sağlayan duvar ustaları, ister zemine, ister bir kaide üzerine, hatta bir binanın iç kısımları için bile şekil vermişilerdir.

Granit küp taş döşeme zanaatı öğrenmek şantiyelerde belki de çok fazla eğitim gerektirir. Yozgat küp taş ustaları, çoğu küp taşların, nasıl kullanılacağı bilir. Taşı nasıl döşeme ustalığını ve bir oyuncak dizer her birinin nasıl sabitlenmesi gerektiği konusunda yetişme koşulları ve o granit küp taş döşeme tecrübesi ile de birleşince o işin hakkını veren ustalar olarak bilinmektedirler.

Yozgat granit Küptaş ustalarının genellikle bir şantiyede saha deneyine sahip olması, belirli bir kursa katılması veya çırak olarak başlaması gerekir.  Oysa En iyisi,  granit küp taş işi yapan ustaların yanında çıraklıktan başlayarak devam etmeleri gerekmektedir.

Bir granit küp taş ustası ne yapar?

Özel alanlar veya anıtlar söz konusu olduğunda, taş duvarcıların genellikle şunları yapması gerekir:

  • Taşı tanımak
  • İstenen şekle göre döşemek
  • Tasarımları oluşturmak
  • Projeye göre fikir vermek
  • Doku ve küp taş şekillerini bilmesi

Yozgat ta Granit Küptaş Ustası

Tarihi mekanların çevre ve yollarına granit küp taş döşeme konusunda kendilerini geliştirmiş. Ancak Granit küp taş ustalığının dışında taş işçiliğinin çok daha ayrıntılı olduğu bilinmektedir.   Yine de Altı yüzü olan bu granit küp taşları  Yozgatlı küptaş ustaları için tanıdıktır. Ve hemen yere hangi yüzünün konulacağı konusunda ki tecrübelerini konuşturur ve taşı döşenecek yere koyar. 

Tek bir hatalı taş dizilimi görüntüyü bozabilir. Fakat tecrübenin bir ürünü olarak Yozgatlı granit küptaş ustaları hakkıyla yerine getirirler. Mezar taşlarından tutunda sınırsız alanda ustalıklar akla gelmektedir.

Çalışmayı bir meslek ve anlam yükleyerek sever. Yine de işleri yapmaları ailelerini geçindirmeleri bu sanatın ayrı bir önemini de belirtmektedir.

Bizleri arayarak Yozgat küp taş ustalarına ulaşabilirsiniz. Yada iletişime geçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir