Antalya Bazalt Taşı

Antalya Bazalt Taş Turistik yerlerde taş işçiliğinde, daha çok bu güzide ilimizden önemli sanatkar ve tecrübeli Bazalt Taşı bilinmektedir.

  

 Granit bazalt taşı oluşumunda kayayı yeryüzünden çıkar. veya küpler halinde kesen testerelere kadar çeşitli yöntemler vardır. Ayrıca, taşı oyan, cilalayan ve küp taş yapanlar ve taşın sağlam bir şekilde yerine sabitlenmesini sağlayan duvar ustaları, ister zemine, ister bir kaide üzerine, hatta bir binanın iç kısımları için bile şekil vermişilerdir.

Bu hali ile Bazalt Taş döşeme zanaatı öğrenmek şantiyelerde belki de çok fazla eğitim gerektirir. Güzel ilimiz olan Antalya Bazalt Taşı, çoğu küp taşların, nasıl kullanılacağı bilir. Bazalt döşeme ustalığını ve bir oyuncak dizer her birinin nasıl sabitlenmesi gerektiği konusunda yetişme koşulları ve o Bazalt Taş ustaları tecrübesi ile de birleşince o işin hakkını veren ustalar olarak bilinmektedirler.

Yine Antalya Bazalt Taş genellikle bir şantiyede saha deneyine sahip olması, belirli bir kursa katılması veya çırak olarak başlaması gerekir.  Fakat En iyisi,   Bazalt Taş işi yapan ustaların yanında çıraklıktan başlayarak devam etmeleri gerekmektedir.

Bu Bazalt Taş ne işe yapar?

Farklı ve Özel alanlar veya anıtlar söz konusu olduğunda, taş duvarcıların genellikle şunları yapması gerekir:

  • Bazalt Taşı tanımak
  • Bunu İstenen şekle göre döşemek
  • Farklı Tasarımları oluşturmak
  • Uygulanan Projeye göre fikir vermek
  • Yer ile Doku ve küp taş şekillerini bilmesi

Antalya da Bazalt Taş İşçiliği

Özellikle tarihi mekanların çevre ve yollarına bazalt taş döşeme konusunda kendilerini geliştirmiş. Yine de Granit bazalt taşı ustalığının dışında taş işçiliğinin çok daha ayrıntılı olduğu bilinmektedir.   Ayrıca altı yüzü olan bu granit küp taşları  Antalyalı bazalt taşı için tanıdıktır. Genellikle hemen yere hangi yüzünün konulacağı konusunda ki tecrübelerini konuşturur ve taşı döşenecek yere koyar. 

Hatalı taş dizilimi görüntüyü bozabilir. Ama tecrübenin bir ürünü olarak Antalyalı bazalt taş  hakkıyla yerine getirirler. Mezar taşlarından tutunda sınırsız alanda ustalıklar akla gelmektedir.

İşini düzgün yapan çalışmayı bir meslek ve anlam yükleyerek sever. Böylece işleri yapmaları ailelerini geçindirmeleri bu sanatın ayrı bir önemini de belirtmektedir. Tecrübeli bazalt taşı ustalarına ulaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir