Antalya Granit Küptaş Ustası

Antalya Granit Küptaş Ustası denildiğinde taş işçiliğinde, daha çok bu güzide ilimizden önemli sanatkar ve tecrübeli granit küptaş uslarının çıktığı bilinmektedir.

  

Antalya küp taş ustası

 Küptaş oluşumunda kayayı yeryüzünden çıkar. Yada küpler halinde kesen testerelere kadar çeşitli yöntemler vardır. Sırada, taşı oyan, cilalayan ve küptaş yapanlar ve taşın sağlam bir şekilde yerine sabitlenmesini sağlayan duvar ustaları, ister zemine, ister bir kaide üzerine, hatta bir binanın iç kısımları için bile şekil vermişilerdir.

Granit küptaş döşeme zanaatı öğrenmek şantiyelerde belki de çok fazla eğitim gerektirir. Antalya küptaş ustaları, çoğu küptaşların, nasıl kullanılacağı bilir. Taşı nasıl döşeme ustalığını ve bir oyuncak dizer her birinin nasıl sabitlenmesi gerektiği konusunda yetişme koşulları ve o granit küptaş döşeme tecrübesi ile de birleşince o işin hakkını veren ustalar olarak bilinmektedirler.

Antalya granit Küptaş ustalarının genellikle bir şantiyede saha deneyine sahip olması, belirli bir kursa katılması veya çırak olarak başlaması gerekir.  Oysa En iyisi,  granit küptaş işi yapan ustaların yanında çıraklıktan başlayarak devam etmeleri gerekmektedir.

Bir granit küptaş ustası ne yapar?

Özel alanlar veya anıtlar söz konusu olduğunda, taş duvarcıların genellikle şunları yapması gerekir:

  • Taşı tanımak
  • İstenen şekle göre döşemek
  • Tasarımları oluşturmak
  • Projeye göre fikir vermek
  • Doku ve küptaş şekillerini bilmesi

Antalyalı Granit Küptaş Ustası

Tarihi mekanların çevre ve yollarına granit küptaş döşeme konusunda kendilerini geliştirmiş. Ancak Granit küptaş ustalığının dışında taş işçiliğinin çok daha ayrıntılı olduğu bilinmektedir.   Yine de Altı yüzü olan bu granit küptaşları  Antalyalı küptaş ustaları için tanıdıktır. Ve hemen yere hangi yüzünün konulacağı konusunda ki tecrübelerini konuşturur ve taşı döşenecek yere koyar. 

Tek bir hatalı taş dizilimi görüntüyü bozabilir. Fakat tecrübenin bir ürünü olarak Antalyalı granit küptaş ustaları hakkıyla yerine getirirler. Mezar taşlarından tutunda sınırsız alanda ustalıklar akla gelmektedir.

Çalışmayı bir meslek ve anlam yükleyerek sever. Yine de işleri yapmaları ailelerini geçindirmeleri bu sanatın ayrı bir önemini de belirtmektedir. Küp taş ustaları iletişim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir