Bazalt Taşı

Doğada bulunan bazalt taşı volkanik kökenlidir.  Bu Bazalt taşları renk olarak ve sertlik bakımından kullanıma uygun olan türlerinden bazıları granit küp taşı, parke taşı, döşeme, kaplama, granit bordür taşı, oluk taşı, adım taşı ve harpuşta taşıdır. Yine Bazalt taşları mimari tasarımlarda ve tarihi yapılarda değişik amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır.

bazalt küp taşı
bazalt küp taşı

Bazalt Taşı Özellikleri

Özellik olarak Bazalt taşların en belirgin özellikleri suda dağılmamaları, su emmemeleri ve sıkı bir dokuya sahip olmalarıdır. Bazalt taşlarının bu özellikler yanında siyah ve füme renkte olmaları da bazalt taşların en çok aranan taşlar arasında olmasının sebebidir. Böylece kırıldıklarında ya da kesildiğinde düzgün yüzeyini korurlar.

Genelde yaygın olarak İç Anadolu Bölgesi’nde çıkarılan bazalt taşı son yıllarda üretimi hızla artış gösteren bir taş türüdür. Bu bazalt taşları yoğun, sert ve dayanıklı yapıya sahiptir. Böylece homojen bir yapıda ve kırılma sonrasında düzgün bir yüzey vermesi açısından özellikle yol döşeme işlemlerinde sıkça kullanılırlar.  Daha çok Ankara, İzmir, Kayseri, Gaziantep, Kars, Diyarbakır’da üretimi yapılmaktadır.

Genelde yine siyaha yakın olan bu taşlar birçok projenin de en gözde taşı özelliğindedir.  Bu taşlar doğallığından hiç bir şey kaybetmeden ve koku yapmadan rahatlıkla kullanılabilir. Dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Ülkemizde üretilen bazalt taşı yurt dışına uluslararası limanlar aracılığı ile transfer edilmektedir. Genellikle İzmir Alsancak Limanı en çok transfer yapılan limandır. Denizler ile taşımacılığının yanında tırlarla karayolu taşımacılığı ile de ihracatı yapılabilmektedir.

En Çok Tercih Edilen Bazalt Taş Özellikleri

En çok ta sağlamlığı ile  dikkat çeken  bazalt taşlarının patinatomucartakumlama gibi işlemlerden geçer. Sonra görsel olarak da Kesinlikle projelerinizde kullanmak isteyeceğiniz doğal taşlardan biridir. Daha çok 4*6, 6*8 ve 8*12 ebatlarında yaygın olarak kullanılırlar. Ama yine de projenize göre farklı ebatlarda da üretilip işlem yapılabilir.

Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda ve yapımı alınan projeler kapsamında hizmet anlayışı benimseriz. Ayrıca küp taş döşeme firmamız bazalt taş ve çeşitlerini projenize uygun olarak yapıp teslim etmektedir. Özellikle Firmamız olarak piyasada birçok iş yapmış olan tecrübeli ustalarımız ile hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçip detayları değerlendirebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir